Lazer kesim hizmeti2023-05-17T11:55:55+03:00

Metalin lazerle kesilmesi: teknolojinin özellikleri ve faydaları

Metalin lazerle kesilmesi, sac kesmek için en etkili modern teknolojilerden biridir. Lazerlerin benzersiz etkisi sayesinde, çeşitli kalitelerde paslanmaz çelik dahil hemen hemen her malzemeyi kesmek mümkündür. Bu teknoloji genellikle çeşitli çelik parçaların imalatında kullanılır. Metalin lazerle kesilmesinin ne olduğunu, bu tekniğin hangi avantajları ayırt ettiğini daha ayrıntılı olarak incelemeyi teklif ediyoruz.

LAZER KESİM TEKNOLOJİSİNİN TANIMI

Lazer metal kesme nasıl çalışır? Bu tekniğin özü, CNC tarafından kontrol edilen, artırılmış güce sahip odaklanmış lazer ışınlarının çelik iş parçası üzerindeki etkisinde yatmaktadır. Yalnızca metal boşluklar üzerindeki termal etki ile çelik sacların lazerle kesilmesi başarılı bir şekilde kullanılabilir, bu da önceden belirlenmiş göstergelere dayalı olarak metal yapıların üretilmesini mümkün kılar.

Maruz kalma sürecinde, metal parçacıklar erir, buharlaşır ve yüksek basınç altında sağlanan bir gaz jeti ile dışarı üflenir. Bu, küçük bir ısıtma bölgesi ile dar kesimler elde etmeyi mümkün kılar. Bu durumda, işlenmiş yüzeyler üzerinde bu şekilde mekanik bir etki olmaz, bu nedenle orijinal iş parçalarının olası deformasyonu pratik olarak hariç tutulur. Sonuç olarak, belirli bir güce sahip lazer ışınlarının kullanılması, yüksek kalitede kesim yüzeyi ile metal kesmede yüksek verimlilik elde etmeyi mümkün kılar.

Bu teknoloji, düz veya üç boyutlu bir çelik kütüğün karmaşık bir kontur boyunca kesilmesini sağlayan özel CNC kontrollü metal lazer kesim makinelerinin kullanılmasını içerir. Lazer kullanan metal işleme yöntemi, en küçük kesimin veya mikro deliğin oluşturulmasını garanti eder, bu da küçük parçaların büyük partiler halinde mümkün olan en kısa sürede üretilmesini mümkün kılar.

TEKNOLOJİNİN BAŞLICA AVANTAJLARI

Odaklanmış yüksek güçlü ışınlarla metalin lazerle kesilmesi, ince haddelenmiş metalin hızlı ve yüksek kalitede işlenmesini sağlar. Özel ekipman kullanımı sayesinde, farklı karmaşıklıktaki kesimler gerçekleştirilebilir. CNC makinesi, bilgisayarlardan okunan ve konturu çelik sac üzerine yerleştirmek için en uygun yeri otomatik olarak seçen dahili bir programa yüklenen kesim için özel çizimler kullanır.

Diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında, metalin lazerle kesilmesi aşağıdaki özelliklere ve avantajlara sahiptir:

 • Yüksek hızda sac kesme.
 • Atık olmaması nedeniyle elde edilen ekonomik hammadde tüketimi.
 • Seri üretim için minimum maliyet seviyesi, küçük bir metal ürün partisinin üretilmesi durumunda önemli tasarruf garantisi, çünkü döküm veya presleme için kalıp yapmaya gerek yoktur.
 • CNC kullanımı sayesinde, minimum hatayla (en fazla 0,05 mm), en yüksek kesim hassasiyeti, özellikle makine mühendisliği ve enstrüman yapımında önemli olan düz kesim hatlarından sapma olmaması sağlanır.
 • Kesim için, çizimleri özel bir program kullanarak uyarlamanız yeterlidir.
 • Kesme işleminin kontrolü açık ve basittir, ayrıca yönetimi daha da kolaylaştıracak dijital kontrolörleri kullanabilirsiniz.
 • Çok yönlü kullanım: özel ekipman, sert alaşımlar dahil olmak üzere farklı malzemelerin kesilmesine olanak tanır.
 • Maruz kalma sürecinde, ince haddelenmiş metal için son derece istenmeyen bir durum olan ölçek oluşmaz.
 • Üretilen parçaların mükemmel estetik özellikleri: kesimler, ek işleme ihtiyacını ortadan kaldıran çapak veya diğer kusurlar olmadan yapılır.
 • Teknoloji, köşelerin minimum yüzey pürüzlülüğü ile yüksek kalitede işlenmesini sağlar.
 • Elde edilen ürünlerin aynı tekrarlanabilirliği.

 

İŞLENEBİLECEK MALZEMELER

Özel ekipman kullanılarak hangi metal lazerle kesilebilir? Önemli miktarda enerji birikimi nedeniyle, termofiziksel özelliklerinden bağımsız olarak çok çeşitli metalleri kesmek mümkündür:

 1. galvaniz, karbon, paslanmaz, alaşımlı, ısıya dayanıklı, yapısal, zırhlı çelik;
 2. alüminyum, buna dayalı alaşımlar;
 3. bakır;
 4. pirinç.

 

Spesifik malzemeleri kesmek için, bireysel ışın gücü hesaplamasıyla farklı lazer kesim türleri seçilir.

TEKNİKEL PANO bu teknolojiye dayalı metal ürünlerin üretimini sipariş edebilirsiniz. İstanbulda’da yüksek kaliteli metal lazer kesim hizmetlerini, siparişlerin hızlı bir şekilde yerine getirilmesiyle en uygun fiyatlarla sunuyoruz.

WhatsApp WhatsApp ONLİNE